home HLK, Ministarstvo zdravstva, NOVOSTI Otvoreno pismo o izjednačavanju vrednovanja rada liječnika PZZ

Otvoreno pismo o izjednačavanju vrednovanja rada liječnika PZZ

Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske, Ksaver 200 a, Zagreb Vlada Republike Hrvatske, Trg svetog Marka 2 Zagreb

Predmet: Otvoreno pismo o izjednačavanju vrednovanja rada liječnika primarne zdravstvene zaštite

Poštovani,

U ovom burnom razdoblju javne rasprave o novom Zakonu o zdravstvenoj i novom Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju, zaštiti štrajka bolničkih liječnika, dozvolite da Vas podsjetimo na postojanje „ manjinske“ priopcenje-kohom-icongrupe zdravstvenih djelatnika čiji glas je , bez vaše pomoći, pretih da bi sudjelovao u kreiranju novog i pravednijeg načina vrednovanja rada liječnika u sustavu javnog zdravstva . Obraćamo Vam se u ime liječnika zaposlenika primarne zdravstvene zaštite, prvenstveno obiteljske medicine koja je uvijek, službeno i načelno, a osobito sada i danas, isticana kao važan dio sustava zdravstvene zaštite; naglašavana su velika očekivanja i zadaci te odgovornosti liječnika obiteljske medicine: oni su „čuvari vrata“, rješavaju 80% zdravstvene problematike pučanstva, oni ostvaruju prvi susret i prvu odluka o pacijentu i njegovoj bolesti, kućne posjete, kućno liječenje vezano uz rano otpuštanje sa bolničke skrbi, palijativna skrb, sudjelovanje u hitnoj pomoći i vanbolničkoj pripravnosti gdje je to nužno, proširenje preventivnog rada, proširenje administrativnog i informatičkog rada, povećanje opsega pravnih i administrativnih odgovornosti direktno povezanih sa materijalnom i krivičnom odgovornošću.

U tijeku brojnih reformi, u bolničkom i vanbolničkom sustavu, u posljednjih 20 godina provedena je djelomična privatizacija ordinacija kroz zakup/koncesije što je rezultiralo time da je danas tek 30% liječnika u obiteljske medicine u statusu zaposlenika, ali sa tendencijom povećanja udjela prema planiranom novom zakonu o zdravstvenoj zaštiti. Taj je ,relativno mali, udio liječnika ostao bez ikakvog utjecaja na sustav određivanja prioriteta u pristupu rješavanja strukovnih i ,osobito, materijalnih prava u doslovno svim udrugama liječnika: na žalost niti HLK, HLS, HLZ nisu prepoznali postojeću i rastuću diskriminaciju u vrednovanju rada liječnika PZZ , osobito liječnika opće/obiteljske medicine, a ako i jesu, nisu se aktivno uključili u rješavanje iste jer je uvijek postojao neki drugi prioritet , neki drugi ciljevi u ime većine, a većina tj. bolnički liječnici, je toliko brojčano premoćna u svim institucijama liječnika da je realno za očekivati da manjina nikada neće doći na red. Tako se dogodio nevjerojatni fenomen da su liječnici zaposlenici domova zdravlja, od kojih se u sustavu očekuje jako puno, najslabije plaćeni liječnici u sustavu te istovremeno bez ikakvog relevantnog i reprezentativnog predstavnika i pregovarača u socijalnom dijalogu i kolektivnom pregovaranju. Objektivno, materijalna i radnopravna situacija doktora zaposlenika domova zdravlja čini se bezperspektivna i bezizlazna. U prvom nacrtu promjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti koja je predviđala mogućnost odlaska u koncesiju svima zainteresiranim liječnicima PZZ, vidjeli smo izvanredan način rješenja naše neravnopravne i diskriminirajuće pozicije u sustavu. Međutim, upravo su ti elementi u prijedlogu zakona bili javno najnapadaniji od strane lokalne politike tj župana i ravnatelja domova zdravlja te raznih neliječničkih sindikata i udruga. Ne bez razloga; promjenom zakona lokalni političar i poslodavci izgubili bi jeftinu radnu snagu koja svojim predanim radom i zalaganjem posluje izvanredno efikasno i profitabilno. Stoga , sada, uzdajemo se u vaše razumijevanje i pomoć kao krovne državne ustanove za sektor javnog zdravstva, kao pregovarača i potpisnika u kolektivnom ugovaranju da ćete nastojati ispraviti postojeću diskriminaciju u plaćanju istog rada za istog poslodavca/neposredno pružanje zdravstvene zaštite u sustavu javnog zdravstva , jednako kvalificiranih zdravstvenih radnika za državu.

Naime, gotovo od samog početka kolektivnog pregovaranja, kroz sve dosadašnje KU, kroz sve dosadašnje Uredbe Vlade o koeficijentima i kroz sve Ugovore o provođenju zdravstvene zaštite ponuđene sa strane HZZZ, te kroz planiranje i provođenje svih reformi u djelatnosti javnog zdravstva, došlo je do previda– višestruke diskriminacije u vrednovanju rada liječnika zaposlenika Domova zdravlja u odnosu na liječnike zaposlenike bolnica te u odnosu na liječnike koncesionare u PZZ.

Gdje i kako?

Evo odgovora:

1. Uredba Vlade o koeficijentima i nazivima radnih mjesta u javnim službama : liječnik specijalist obiteljske medicine, primarni ginekolog te primarni pedijatar imaju manji koeficijent nego bolnički specijalist, isto tako koeficijenti su manji i za znanstvena zvanja mr. sc. i dr.sc. te primariusa u PZZ u odnosu na bolničke doktore. Čak postoji i zbrka u nazivima radnih mjesta pa je , tako nejasno da li u PZZ radi liječnik ili VSS zdravstveni djelatnik

Izvadak iz Uredbe:

C) radna mjesta I vrste:

1.

e) liječnik specijalist prim dr sc u bolnici 2.279 = g) liječnik specijalist prim dr sc 2.153
b) liječnik specijalist prim mr sc u bolnice 2.182 = i) liječnik specijalist prim mr sc 2.056
h) liječnik specijalist prim dr u bolnici 2.085 = j) liječnik specijalist prim dr 1.969

2.

a) liječnik specijalist dr sc u bolnici 2.153 =d) liječnik specijalist dr sc 1.988
b) liječnik specijalist mr sc u bolnici 2.056 =d) liječnik specijalist mr sc 1.959
c) liječnik specijalist u bolnici 2.027 = f) liječnik specijalist 1.94 – napomena veći koeficijent za 4.48%
g) liječnik, liječnik na specijaliizaciji 1.659

3.

a) VSS ugovorni zdravstveni djelatnik primarne zdravstvene zaštite dr sc 1.959
b) VSS ugovorni zdravstveni djelatnik primarne zdravstvene zaštite primarijus 1.921
c) VSS ugovorni zdr djelatnik prmarne zdravstvene zaštite mr sc 1.882 d) VSS ugovorni zdr djelatnik 1.794

5.

a) liječnik dr sc 1.804
b) liječnik mr sc 1.727

Apeliramo da ispravite vrijednost boda tj. koeficijenta tako da ga izjednačite sa onim bolničkog liječnika istog stupnja kvalifikacije.

2. Svi dosadašnji KU, trenutno važeći te prijedlog novog KU za djelatnost zdravstva: a/ čl. 66. Dodaci na plaću s osnova posebnih uvjeta rada: liječnik u bolnici 16% /sa ili bez specijalizacije/, liječnik specijalist u bolnici pulmolog, infektolog, radiolog, kirurg, onkolog 20%, liječnik hitne medicine 20%, liječnik kontrolor HZZ-o 10%, liječnik epidemiolog 10%. Liječnik specijalist ili nespecijalist opće medicine 0%- DA 0%, a u slučaju da je voditelj tima 8%. Kao kuriozitet bismo dodali da kotlovničar i vatrogasac u bolnici imaju 7%, a naše patronažne sestre 15% dodataka na uvjete rada dok administrativni radnici u HZZZo imaju 10% dodataka. Na žalost, u nadležnim i vladajućim strukturama, usprkos uobičajenoj retorici u priči o PZZ i obiteljskoj medicini, ostalo je neprepoznato da je liječnik opće/obiteljske medicine onaj koji je prvi u dodiru sa potencijalno , zarazim bolesnikom, hitnim bolesnikom, da izlazi na teren u svakoj svojoj kućnoj posjeti /i na vlastiti trošak/, da kontrolira bolovanja, potrošnju lijekova i pomagala, i vodi sve informatičke i administrativne poslove za epidemiološka istraživanja Zavoda za javno zdravstvo i administrira za HZZZO.

Ipak, posao tj. Izvršeni rad u općoj/obiteljskoj medicini ocijenjen je dodatkom na posebne uvjete rada ocjenom 0-8%.
Apeliramo na Vas da korigirate ovaj postotni dodatak na minimalno jednak onom bolničkog liječnika od 16%.

2. Ugovor o provođenju zdravstvene zaštite u djelatnosti opće/obiteljske medicine koji je HZZo ponudio i potpisao sa većinom ugovornih subjekata u PZZ/Ugovor/ temelji se na stimulativnom financiranju ordinacija te svim ugovornim ordinacijama garantira fiksni prihod za plaće/dr prema KU/ i troškove poslovanja, a za ugovorene DTP postupke liječnici su stimulirani dodatnim plaćanjem istih, što je , do sada, liječnicima koncesionarima omogućavalo dodatnu zaradu kao stimulaciju za dodatni opseg poslova izvan redovitog i obaveznog. Nažalost, liječnici nekoncesionari, tj. Zaposlenici, nisu prepoznati kao subjekti tj. Izvršitelji, niti kroz ovaj dokument, pa se tako dogodilo, da za isti izvršeni posao izvan redovitog i obaveznog, ne prihoduju niti lipu iz stimulativnog dijela dohotka ordinacije – taj dio prihoda koji proizlazi iz njihova rada prihoduje poslodavac tj. DZ bez ikakve obaveze /KU,ZOR,Pravilnici o radu/ da dio ovog „ekstraprofita“ podijeli sa izvršiteljem liječnikom zaposlenikom koji ga je ostvario izvan obaveznog i redovitog/DTP , liječničke potvrde/.

Međutim, iako poslodavac niti bilo koji tekući zakon ili pravilnik, ne predviđaju niti omogućavaju nagrađivanje tj, stimulaciju za dodatan rad – materijalne sankcije tj novčane kazne prema Ugovoru /radi „kršenja ugovornih obveza“/ itekako dolaze i u obzir i na red za zaposlenike jednako kao i za koncesionare. Pa ako bismo rekli da uz“ mrkvu dolazi i batina“, na žalost, za nas, zaposlenike, samo“ batina“ dolazi u obzir/ ZOR čl 49., KU čl.53./.

Apeliramo na Vas da u novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti te u Ugovor s HZZO-om ugradite mehanizam financijske nagrade za ostvareni stimulativni dio prihoda ordinacije u iznosu od najmanje 50% ostvarenog prihoda. Apeliramo na Vas da u novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti ugradite mehanizam kojim se omogućuju nove koncesije u obiteljskoj medicini.

Sa štovanjem,

Ines Balint dr.med. spec.obiteljske medicine
predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine(KoHOM)

Na znanje:

Predsjedniku HLK Mr.sc. Trpimiru Goluži dr.med
Predsjedniku povjerenstva za primarnu zdravstvenu zaštitu Draganu Soldi dr.med

Discover more from KoHOM

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading