home NOVOSTI Međunarodna konferencija na Plitvicana 28.10.-29.10.09.

Međunarodna konferencija na Plitvicana 28.10.-29.10.09.

Kolegice i kolege,

kao što znate, u srijedu i četvrtak na Plitvicama je održana međunarodna konferencija “Iskustva u provođenju zdravstvene reforme u Republici Hrvatskoj”. Ovom prilikom neću komentirati reformu zdravstva i ono što je rečeno (to vam je već komentirao Bari), nego ću vam pokušati približiti doživljaj konferencije.

Uz našeg ministra, sudjelovali su i ministri ili njihovi zamjenici iz zemalja regije, njih osam, potom predstavnici Svjetske banke, čelni ljudi bolnica, domova zdravlja, zavoda, agencija, ustanova, fakulteta, komora, sindikata, predstavnici lokalnih samouprava, radnih skupina, …

Kao službeno pozvani predstavnici KoHOM-a bili smo Mario i ja, a drugi dan nam se pridružio i Bari. U privitku šaljem program iz kojeg ćete vidjeti da je pristup temi konferencije bio sveobuhvatan.

Ministar Milinović u uvodnom govoru je dva puta poimence spomenuo KoHOM (u pozitivnom kontekstu), tako da smo i na taj način dobili javnu potvrdu naših aktivnosti i značenja naše udruge kao nezaobilaznog dijela zdravstvenog sustava.

Tijekom oba dana, osim službenih prezentacija u dvorani, dobar dio sudionika provodio je vrijeme u mnogobrojnim kontaktima i razgovorima. Tako smo i mi prisustvovali prezentaciji tema vezanim uz obiteljsku medicinu, a tijekom mnogih kontakata i razgovora koje smo vodili u ta dva dana, postali smo svjesni prepoznatljivosti KoHOM-a u svim gore navedenim institucijama. Kontakti koje smo ostvarili daje nam za pravo vjerovati kako imamo otvorena vrata za razgovore kao ravnopravni partneri s institucijama vlasti ili strukovnim udrugama. Mnogi od njih komentirali su kako smo postigli izuzetno mnogo u promjeni percepcije obiteljskih doktora i promijenili odnos prema nama. Pitanje koncesija i budućih ugovora objašnjavali smo i predstavnicima medija, a s nekim predstavnicima lokalnih samouprava dogovarali smo buduće razgovore i komentirali probleme koji bi se mogli naći ne samo pred nama, nego i pred njima.

KoHOM nije bio nepoznanica onima kojima smo se približili, a dobili smo dojam da se naši komentari i prijedlozi uzimaju ozbiljno. Dogovoreni su budući susreti i kontakti u kojima bismo nastavili mijenjati poziciju obiteljskih doktora i poboljšavati naš položaj.

Nemamo nikakve garancije da ćemo uspjeti promijeniti sve ono što bismo željeli, ali korak po korak, djelujući na svim “frontovima”, naš položaj pasivnih provoditelja tuđih zamisli mijenjamo u aktivne sudionike, ali to ovisi najviše o našem zajedništu i usklađenim aktivnostima koje ćemo provoditi.

Naravno da smo svjesni koliko nas posla još čeka, kako s Ministarstvom, HZZO-om, ili tijelima lokalne samouprave, ali prije svega s kolegama koje molimo da nam daju podršku u svim aktivnostima.

Za početak, obzirom da je u tijeku formiranje Savjeta za zdravlje pri županijama (kojima će se dati važna pozicija u budućim aktivnostima županija vezanim uz financiranje obiteljske medicine), naši koordinatori su zamoljeni da rade u svojim županijama na ulasku obiteljskih doktora u iste. Vas ostale molim da im pomognete i da se tako aktivno uključimo u programe županijskih odjela za zdravstvo, obzirom da će oni biti odgovorni za planiranje i financiranje budućih preventivnih programa koje bismo trebali provoditi.

Ponovo pozivam na učlanjenje u KoHOM svih koji žele aktivno sudjelovati u promjenama kojima svjedočimo: http://www.kohom.hr/clanstvo.htm .

S poštovanjem,

Senad Muslić, dr.med.

član IO KoHOM-a

Međunarodna konferencija na Plitvicana 28.10.-29.10.09.

Kolegice i kolege,
kao što znate, u srijedu i četvrtak na Plitvicama je održana međunarodna konferencija “Iskustva u provođenju zdravstvene reforme u Republici Hrvatskoj”. Ovom prilikom neću komentirati reformu zdravstva i ono što je rečeno (to vam je već komentirao Bari), nego ću vam pokušati približiti doživljaj konferencije.
Uz našeg ministra, sudjelovali su i ministri ili njihovi zamjenici iz zemalja regije, njih osam, potom predstavnici Svjetske banke, čelni ljudi bolnica, domova zdravlja, zavoda, agencija, ustanova, fakulteta, komora, sindikata, predstavnici lokalnih samouprava, radnih skupina, …
Kao službeno pozvani predstavnici KoHOM-a bili smo Mario i ja, a drugi dan nam se pridružio i Bari. U privitku šaljem program iz kojeg ćete vidjeti da je pristup temi konferencije bio sveobuhvatan.
Ministar Milinović u uvodnom govoru je dva puta poimence spomenuo KoHOM (u pozitivnom kontekstu), tako da smo i na taj način dobili javnu potvrdu naših aktivnosti i značenja naše udruge kao nezaobilaznog dijela zdravstvenog sustava.
Tijekom oba dana, osim službenih prezentacija u dvorani, dobar dio sudionika provodio je vrijeme u mnogobrojnim kontaktima i razgovorima. Tako smo i mi prisustvovali prezentaciji tema vezanim uz obiteljsku medicinu, a tijekom mnogih kontakata i razgovora koje smo vodili u ta dva dana, postali smo svjesni prepoznatljivosti KoHOM-a u svim gore navedenim institucijama. Kontakti koje smo ostvarili daje nam za pravo vjerovati kako imamo otvorena vrata za razgovore kao ravnopravni partneri s institucijama vlasti ili strukovnim udrugama. Mnogi od njih komentirali su kako smo postigli izuzetno mnogo u promjeni percepcije obiteljskih doktora i promijenili odnos prema nama. Pitanje koncesija i budućih ugovora objašnjavali smo i predstavnicima medija, a s nekim predstavnicima lokalnih samouprava dogovarali smo buduće razgovore i komentirali probleme koji bi se mogli naći ne samo pred nama, nego i pred njima.
KoHOM nije bio nepoznanica onima kojima smo se približili, a dobili smo dojam da se naši komentari i prijedlozi uzimaju ozbiljno. Dogovoreni su budući susreti i kontakti u kojima bismo nastavili mijenjati poziciju obiteljskih doktora i poboljšavati naš položaj.
Nemamo nikakve garancije da ćemo uspjeti promijeniti sve ono što bismo željeli, ali korak po korak, djelujući na svim “frontovima”, naš položaj pasivnih provoditelja tuđih zamisli mijenjamo u aktivne sudionike, ali to ovisi najviše o našem zajedništu i usklađenim aktivnostima koje ćemo provoditi.
Naravno da smo svjesni koliko nas posla još čeka, kako s Ministarstvom, HZZO-om, ili tijelima lokalne samouprave, ali prije svega s kolegama koje molimo da nam daju podršku u svim aktivnostima.
Za početak, obzirom da je u tijeku formiranje Savjeta za zdravlje pri županijama (kojima će se dati važna pozicija u budućim aktivnostima županija vezanim uz financiranje obiteljske medicine), naši koordinatori su zamoljeni da rade u svojim županijama na ulasku obiteljskih doktora u iste. Vas ostale molim da im pomognete i da se tako aktivno uključimo u programe županijskih odjela za zdravstvo, obzirom da će oni biti odgovorni za planiranje i financiranje budućih preventivnih programa koje bismo trebali provoditi.
Ponovo pozivam na učlanjenje u KoHOM svih koji žele aktivno sudjelovati u promjenama kojima svjedočimo: http://www.kohom.hr/clanstvo.htm .
S poštovanjem,
Senad Muslić, dr.med.
član IO KoHOM-aMeđunarodna konferencija na Plitvicana 28.10.-29.10.09. Kolegice i kolege, kao što znate, u srijedu i četvrtak na Plitvicama je održana međunarodna konferencija “Iskustva u provođenju zdravstvene reforme u Republici Hrvatskoj”. Ovom prilikom neću komentirati reformu zdravstva i ono što je rečeno (to vam je već komentirao Bari), nego ću vam pokušati približiti doživljaj konferencije. Uz našeg ministra, sudjelovali su i ministri ili njihovi zamjenici iz zemalja regije, njih osam, potom predstavnici Svjetske banke, čelni ljudi bolnica, domova zdravlja, zavoda, agencija, ustanova, fakulteta, komora, sindikata, predstavnici lokalnih samouprava, radnih skupina, … Kao službeno pozvani predstavnici KoHOM-a bili smo Mario i ja, a drugi dan nam se pridružio i Bari. U privitku šaljem program iz kojeg ćete vidjeti da je pristup temi konferencije bio sveobuhvatan. Ministar Milinović u uvodnom govoru je dva puta poimence spomenuo KoHOM (u pozitivnom kontekstu), tako da smo i na taj način dobili javnu potvrdu naših aktivnosti i značenja naše udruge kao nezaobilaznog dijela zdravstvenog sustava. Tijekom oba dana, osim službenih prezentacija u dvorani, dobar dio sudionika provodio je vrijeme u mnogobrojnim kontaktima i razgovorima. Tako smo i mi prisustvovali prezentaciji tema vezanim uz obiteljsku medicinu, a tijekom mnogih kontakata i razgovora koje smo vodili u ta dva dana, postali smo svjesni prepoznatljivosti KoHOM-a u svim gore navedenim institucijama. Kontakti koje smo ostvarili daje nam za pravo vjerovati kako imamo otvorena vrata za razgovore kao ravnopravni partneri s institucijama vlasti ili strukovnim udrugama. Mnogi od njih komentirali su kako smo postigli izuzetno mnogo u promjeni percepcije obiteljskih doktora i promijenili odnos prema nama. Pitanje koncesija i budućih ugovora objašnjavali smo i predstavnicima medija, a s nekim predstavnicima lokalnih samouprava dogovarali smo buduće razgovore i komentirali probleme koji bi se mogli naći ne samo pred nama, nego i pred njima. KoHOM nije bio nepoznanica onima kojima smo se približili, a dobili smo dojam da se naši komentari i prijedlozi uzimaju ozbiljno. Dogovoreni su budući susreti i kontakti u kojima bismo nastavili mijenjati poziciju obiteljskih doktora i poboljšavati naš položaj. Nemamo nikakve garancije da ćemo uspjeti promijeniti sve ono što bismo željeli, ali korak po korak, djelujući na svim “frontovima”, naš položaj pasivnih provoditelja tuđih zamisli mijenjamo u aktivne sudionike, ali to ovisi najviše o našem zajedništu i usklađenim aktivnostima koje ćemo provoditi. Naravno da smo svjesni koliko nas posla još čeka, kako s Ministarstvom, HZZO-om, ili tijelima lokalne samouprave, ali prije svega s kolegama koje molimo da nam daju podršku u svim aktivnostima. Za početak, obzirom da je u tijeku formiranje Savjeta za zdravlje pri županijama (kojima će se dati važna pozicija u budućim aktivnostima županija vezanim uz financiranje obiteljske medicine), naši koordinatori su zamoljeni da rade u svojim županijama na ulasku obiteljskih doktora u iste. Vas ostale molim da im pomognete i da se tako aktivno uključimo u programe županijskih odjela za zdravstvo, obzirom da će oni biti odgovorni za planiranje i financiranje budućih preventivnih programa koje bismo trebali provoditi. Ponovo pozivam na učlanjenje u KoHOM svih koji žele aktivno sudjelovati u promjenama kojima svjedočimo: http://www.kohom.hr/clanstvo.htm . S poštovanjem, Senad Muslić, dr.med. član IO KoHOM-a